Rosnące zainteresowanie globalnym ociepleniem i jego wpływem na środowisko naturalne wymaga lepszego zrozumienia wywołujących je procesów. Dużą wagę przykłada się do zrozumienia procesów zachodzących w glebie, która emituje do atmosfery znaczące strumienie wody, ciepła i gazów cieplarnianych. Narzędziem pomocnym w badaniach obiegu węgla są izotopy węgla (13C, 14C). Dostarczają one dodatkowych danych do używanych obecnie modeli cyklu węglowego i pozwalają lepiej scharakteryzować źródła produkcji i ubytku węgla, tak w skali regionalnej jak i globalnej. Dodatkowych informacji o strumieniach CO2 przepływających między biosferą (gleba i szata roślinna) i atmosferą dostarcza skład izotopowy tlenu.
O ile badania zmienności składu izotopowego CO2 są dobrze rozwinięte, o tyle dane dotyczące strumienia glebowego dwutlenku węgla, stanowiącego istotny element cyklu węglowego na kontynentach, są ciągle fragmentaryczne. Do tej pory nie dokonano kompleksowej charakterystyki sezonowej zmienności strumienia CO2 emitowanego z gleby do atmosfery, ani jego składu izotopowego (13C, 14C, 18O).
Strumień i skład izotopowy glebowego CO2 badano na trzech usytuowanych na południu Polski stanowiskach, reprezentujących typowe dla Europy Centralnej ekosystemy: las mieszany, pole uprawne i łąkę. Opracowano i przetestowano metody pobierania prób gleby i powietrza glebowego, wydzielania z nich dwutlenku węgla i jego dalszej przeróbki do postaci umożliwiającej nie tylko analizę składu izotopowego, ale i pomiary aktywności radiowęgla.
W badaniach strumienia glebowego CO2 i jego składu izotopowego stosowano metodę odwróconej kopuły w dwóch różnych wersjach, w zależności od rodzaju próbki, jaka miała być pobrana. Pierwsza z nich pozwala na zbieranie w układzie zamkniętym miesięcznych prób glebowego CO2 dla określenia zawartości izotopów 14C i 13C. Druga, oparta na metodzie narostu koncentracji, pozwala wyznaczyć chwilowe wartości strumienia CO2 i określić jego skład izotopowy (δ13C, δ18O). Badano również profile głębokościowe glebowego CO2 w celu wyznaczenia jego stężenia i składu izotopowego (δ14C, δ13C, δ18O) na różnych głębokościach. Wielkość strumienia dwutlenku węgla emitowanego z gleby do atmosfery wyznaczano również pobierając próbki powietrza z różnych głębokości.
Przeprowadzone badania wykazały silną zależność strumienia glebowego CO2 emitowanego do atmosfery od typu ekosystemu i od pory roku. Wielkości te były wyraźnie mniejsze na stanowisku pokrytym trawą niż w lesie, czy na polu ornym. Różnice praktycznie zanikały w zimie, kiedy i stężenie i strumień malały o dwa rzędy wielkości w stosunku do wartości osiąganych w pełni lata. W przypadku δ13C nie zanotowano większych zmian sezonowych, widoczne są natomiast różnice pomiędzy stanowiskami, co wskazuje na zależność izotopu 13C od rodzaju gleby i typu roślinności. Podobne tendencje można zaobserwować w zachowaniu radiowęgla, którego zawartość w CO2 pochodzącym ze stanowiska pokrytego trawą okazała się wyraźnie niższa niż na stanowisku leśnym i niższa od współczesnej zawartości w atmosferze.